Strona główna Zdrowie i Uroda

Czy hipnoza istnieje? Tajemnice hipnoterapii

702
1
Mężczyzna próbuje zahipnotyzować sie z pomocą wahadełka

Niektórzy ludzie uważają, że wprowadzanie w stan „sztucznego snu” jest szarlatanerią. Istnieje jednak pewna forma terapii zwana hipnoterapią, która poprzez wprowadzenie pacjenta w stan relaksu, usypia go i pozwala mu pozbyć się skutków codziennego stresu. Jak pomaga hipnoterapia?

Jak pomaga hipnoza i czy trzeba się jej bać?

Decyzja o podjęciu hipnoterapii jest na pewno podyktowana jakimiś problemami emocjonalnymi, psychicznymi lub zaburzeniami. Przed rozpoczęciem sesji z hipnoterapeutą, należy zacząć od omówienia swojego problemu. Hipnoterapeuta wyjaśni pacjentowi na czym polega wprowadzenie w stan hipnozy. Sam hipnotyzer pełni tu funkcję przewodnika, spowiednika, uzdrowiciela i przyjaciela. Hipnoterapeuta musi zaskarbić sobie respekt u swojego pacjenta, w przeciwnym wypadku nie będzie się on stosował do jego zaleceń. Między hipnoterapeutą i pacjentem musi powstać nić sympatii, po to, by sesja przebiegła w spokojny sposób. Wszelkie sugestie ze strony osoby hipnotyzującej nie mogą mieć miejsca.

Oczy kobiety patrzą na miasto w czerwonej poświacie

Czy hipnozę można zastosować do leczenia bólu?

Hipnoza może wywołać niewrażliwość na ataki bólowe, znieczulając je czasowo lub trwale. Wprowadzenie pacjenta w trans może przygotować go do niektórych zabiegów czy operacji. Hipnoza jest wtedy traktowana jako naturalna narkoza. Sztucznie wywołany sen może sprawić, że pacjent będzie podatny na pozytywne sugestie (afirmacje typu: „nic Cię nie boli”). Hipnoza doskonale radzi sobie z łagodzeniem bólu przy ataku astaty czy migreny, jest też wykorzystywana przy pokonywaniu bóli psychosomatycznych – powstałych w wyniku nagromadzenia się lęków, fobii lub nerwic.

Hipnoza jako pomoc w rozwiązywaniu problemów

Różne metody wykorzystywane przez hipnoterapię, mogą pomóc zwalczać wiele zaburzeń, ale także wskazać drogę do rozwiązania pewnych problemów. Jeśli osoba posiadająca problem jest podatna na hipnozę czyli na głębokość snu, można spróbować jej pomóc za pomocą „odmiennych stanów świadomości”. Niezależne od tego jakiego rodzaju problem ktoś posiada, hipnoterapia wprowadzając w stan relaksu, pozwala pozbyć się skutków stresu. Dodaje sił psychice do walki z przeciwnościami losu. Dzięki hipnozie można uleczyć wiele zaburzeń, ale także wspomóc walkę z uzależnieniami (alkoholizmem, hazardem). Hipnoza może być pomocna również w osiągnięciu koncentracji, jest znakomitym lekiem wspomagającym uczenie się. Osoby mające lęki przed wystąpieniami publicznymi, mogą skorzystać z sesji hipnozy w celu pozbycia się nadmiaru nieśmiałości.

Rzeźba przedstawiająca oko starego mężczyzny

Czy hipnoza może być terapią?

Sesja hipnotyczna pozwala „przekuć” dramatyczne wydarzenie na refleksje i wspomnienie o nim. Poprzez wymazanie go z pamięci lub zastąpienie pozytywnymi afirmacjami, pacjent jest w stanie normalnie funkcjonować w życiu codziennym – trauma przestaje wpływać na jego przyszłe działania.

Hipnoza jest stanem umysłu, który można wywołać tylko za zgodą pacjenta. Nie ma ona nic wspólnego z szarlatanerią i wymuszaniem pewnych zachowań. Przeciwwskazaniem do wprowadzenia w trans może być jedynie ostra choroba somatyczna, zaburzenia ruchu, głuchota.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here