Strona główna Społeczeństwo

Rodzaje automatów biletowych – jakie biletomaty możemy spotkać na przystankach, dworcach i w autobusach?

266
0
autobus

Bardzo duży postęp technologiczny jest widoczny obecnie w każdej dziedzinie życia. Coraz więcej spraw możemy załatwiać nie wychodząc z domu, wystarczy sam dostęp do internetu. Znacznie łatwiejsze jest także podróżowanie, zmieniają się nie tylko samochody osobowe, ale również komunikacja miejska. Jednym z istotnych unowocześnień jest wprowadzenie biletomatów w autobusach i tramwajach, a także na przystankach.

Biletomaty, inaczej nazywane też automatami biletowymi, to urządzenia, które pozwalają na zakup biletów komunikacji miejskiej w takich miejscach, jak przystanki autobusowe, dworce, autobusy czy tramwaje. Podstawowy podział biletomatów to podział na urządzenia mobilne i stacjonarne. W Polsce są one produkowane przez kilka wiodących firm, w tym Mera-Systemy (http://www.mera-systemy.pl/automaty-biletowe/).

Automaty biletowe możemy obecnie spotkać w większości dużych miast, jest to niezwykle praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu mamy dostęp do biletów komunikacji miejskiej całą dobę, a nie tylko w godzinach pracy kiosków oraz innych miejsc, w których są one sprzedawane.

Biletomaty stacjonarne

Biletomaty stacjonarne są umieszczane w miejscach publicznych, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynków. Ich obsługa jest bardzo prosta, w większości z nich można płacić gotówką oraz kartami bankowymi. Niektóre stacjonarne automaty biletowe pełnią dodatkowo funkcję asystenta miejskiego, gdyż zapisane są w nich najważniejsze informacje dotyczące danego miasta, w którym się znajdują.

Biletomaty są konstruowane w ten sposób, by ich obsługa była łatwa i przyjemna, a do tego dużą uwagę przykłada się do wytrzymałości oraz odporności tych urządzeń na zniszczenia. Ich zadaniem jest także odciążenie punktów sprzedaży biletów, takich jak kioski czy kolektury biletowe, a także kierowców autobusów i tramwajów. Dzięki nim możliwa jest obsługa miejsc, w których obecna jest znaczna ilość pasażerów. Kolejną ich zaletą jest to, że działają przez całą dobę.

Biletomaty mobilne

Ten rodzaj automatów biletowych montowany jest w środkach transportu publicznego, a więc w autobusach oraz tramwajach. Urządzenia te mogą być zdalnie zarządzane, możliwa jest zatem zdalna zmiana ich konfiguracji oraz monitoring. Dzięki nim pasażerowie, którzy nie mieli czasu wcześniej zakupić odpowiedniego biletu, mogą tego dokonać w czasie podróży. Jest to idealne rozwiązanie zwłaszcza w dużych miastach, gdzie bardzo często występują kolejki w rożnych punktach sprzedaży biletów.

Niektóre modele biletomatów mobilnych służą wyłącznie do kupowania biletów papierowych, ale istnieją także takie, które obsługują karty miejskie, pozwalając na kodowanie biletów okresowych oraz doładowywanie elektronicznych portmonetek.

Wybór odpowiedniego biletomatu zależy od wielu czynników, m.in. od tego jak duże są na danej linii potoki pasażerskie, jakie występują preferencje płatnicze, czy mają obsługiwać karty miejskie i innych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here